Násilie na ženách - ľudskosť a svedomie

12. january 2014 at 17:19 | Luccc |  Zážitky
Hneď na začiatok chcem povedať, že môj článok sa možno naozaj nezaujíma o TT, no aspoň okrajovo sa jej dotýka.
Nemala som v úmysle písať na TT alebo celkovo, neplánovala som žiaden článok. No teraz si naozaj nemôžem pomôcť. Mám naozaj hrozne veľa práce a nemyslím si, že mám toľko času nech ním môžem plytvať, no obetujem ho.
Dnes som náhodou na Facebooku narazila na video. Povedala som si, že si ho len tak pustím, že za to nič nedám. A zostala som s otvorenými ústami.
V úžase, ohromená.
Ale nemyslite si, nie je to nič krásne či úžasné. Práve naopak.
Prosím, naozaj prosím, pozrite si toto video. Má necelé štyri minúty. Obetujte ich.


Kto nevidel, v skratke vysvetlím: *Celé je to hrané! Skrytá kamera. No nanešťastie nie vtipná.* Ide o to, že mladý muž napadne v parku ženu. Pravdepodobne priateľku. Ide o hádku, no je tam naznačená surovosť a fyzické násilie. Ťahá ju za sebou, drží ju, ubližuje jej, snaží sa ju zhodiť, násilne s ňou jedná.
Žena kričí, nech ju pustí, že ju má nechať,...
Začali, keď boli okolo ľudia.
Natočili 20 ľudí, ktorí prešli okolo.
Väčšina ľudí prešla. Obzreli sa, no nič nepovedali. Vôbec nič. Nechali to tak a pokračovali ďalej.
Celkovo zasiahli štyria ľudia. Štyria z dvadsať.
Dvaja upozornili, že ju má nechať a dvaja (boli spolu) mladí chalani ho od nej odtiahli a mám pocit, že sa do neho išli pustiť. To chválim. Mnoho dospelých mužov nezasiahlo. Ženy nič nepovedali.
Je toto naozaj ľudskosť?
Je toto o tom, byť človekom? Zoberte si to takto. Zareagovali štyria ľudia z dvadsať pri nahranom ubližovaní žene. Každá štvrtá žena sa stane obeťou týrania (teraz sa nezameriavam na ľudí, čo ubližujú, ale na ľudí, čo proti tomu nič neurobia). A takmer nikto jej nepomôže.
Čo keby to bolo naozaj? Čo keby to bolo naozaj a ten muž by žene naozaj ublížil? Zbil ju? Znásilnil? Či zabil?
Verte, takýchto psychopatov je na tomto svete dosť.
Teraz prichádza čas, keď sa musím spýtať, čo by ste urobili VY.
Ja úprimne neviem. Ale akú šancu by malo štrnásťročné dievča proti dospelému mužovi? No... myslím, že by som aspoň naňho skríkla. Niekoho zavolala. Iného okoloidúceho či políciu.
Ale som si istá, že by som to nenechala tak.
Ľudské bytosti (ak sa tak ešte môžeme nazývať). My sme tí, čo dostali rozum. Nie zvieratá. My. Tak by sme to mali využívať. Človek, ktorý ublíži žene by mal trpieť sám o sebe. Nie je to choré?
Alebo sa z nás už vytratil všetok cit? Ozajstná ľudskosť? Sme ako stroje? Každý človek je iný, no každý jeden by mal mať vbudovaný nejaký ten pud, ktorý by toto nedovolil.
Alebo je ľudská psychika na tom až tak zle?
Takže... prosím, ak raz niekedy niečo podobné uvidíte a rozhodnete sa, že nezasiahnete... opýtajte sa samých seba, ako dlho vás bude trápiť svedomie, ak budete vedieť, že ste nič neurobili a tomu človeku sa niečo naozaj stalo. A mohli ste napríklad zachrániť ľudský život.
 

5 people judged this article.

Comments

1 Fay, zase lenivá prihlásiť sa, ktorá obetovala drahocenné 4 minúty pri písaní ťaháku Fay, zase lenivá prihlásiť sa, ktorá obetovala drahocenné 4 minúty pri písaní ťaháku | 12. january 2014 at 17:37 | React

Nu... vážne netuším čo povedať. Skutočne by si to mal každý pozrieť. Sama neviem, čo by som urobila ja. Väčšinou chodím sama - domov a zo školy. Možno by som na týpka zakričala ale vážne, neviem. Bála by som sa. A toto video proste zmenilo môj pohľad. Skutočne? 4/20?
Videla som podobné video, kde bol pred skrytou kamerou hranú únos dieťaťa. Neviem aké boli čísla tých, ktorí zasiahli no neboli vysoké. Seriously?

2 cincina cincina | Web | 12. january 2014 at 17:48 | React

Tohle dokazuje fakt, který tvrdím už dlouho... a to ten, že lidi jsou zmrdi. Dneska nikdo nikomu nepomůže. Divím se, že čtyři. Čekala bych míň. Možná tak jednoho. Nevím, jak bych se zachovala. Toho člověka bych asi okřikla, nebo bych někoho zavolala. Ale sama bych si na chlapa netroufla.

3 surpan surpan | Email | Web | 12. january 2014 at 19:38 | React

No to je mazec. Nechápu aspoň to, že nikdo nezavolal policii nebo tak něco. Nebo když ti tři běžci klusali kolem, že neudělali vůbec nic i přes to, že byli v přesile. Chápu, že člověk nikdy neví, co ti takovej debil udělá, ale může pak člověk v klidu spát s tím, že nepomohl ženě, kterou třeba pak znásilnili nebo zabili?

4 surpan surpan | Email | Web | 12. january 2014 at 19:42 | React

[2]: Ono to ne vždy platí. Lidi nejsou ve své podstatě většinou špatní. Zažil jsem pár situací a ne zrovna málo, kdy bylo potřeba pomoci někomu při přepadení nebo při zdravotním kolapsu. Když jsem měl zdravotní problém a odpadl jsem, plno lidí mi pomohlo a když nefungovala linka záchranky, naložili mě do auta a chtěli mě odvést na pohotovost. Na druhou stranu starší pán odpadl při přecházení silnice a ani řidič kamionu ani asi dalších 10 lidí nic nedělalo, jen se dívali. Musel jsem mu pomoci já. A dvakrát jsem pomohl dvěma ženám, které napadl nějaký chlap. Jednou na mě vytáhl boxera, ale ženská utekla a já to ukecal, ale podruhé jsem už dostal po držce...ale paní měla čas zmizet...

5 Amia Amia | Web | 12. january 2014 at 23:00 | React

Velkoměsta a tak způsobili nebo pomohli anonymitě, proto nikdo nepomáhá. Možná tak ještě na vesnici.
A bohužel, funguje to. Taky jsem si myslela, že bych alespoň zařvala, udělala něco, ale... Jednou jsem šla ze školy a při odchodu z vlaku jsem viděla, že v druhém kolejišti stojí chlap, přechází, roztáhne ruce a stojí, pak zas přechází... Prostě čekal na vlak, aby ho zajel. Okolo kvanta lidí, čumí na něj a nic. Vůbec nic. Já pořád šla, přesně mi běželo v hlavě, jak bych něco udělala. Ale trvalo mi strašně dlouh, než jsem se rozeběhla k odpovědným osobám co to tam měli na starost a upozornila je, že je na kolejích nějaký muž. těsně za mnou přiběhl jiný chlápek s tím samým. Pak povídal, že si ho taky všiml, taky se rozeběhl pozdě a že ho přímo u kolejí přemlouvají dva další kluci, aby vylezl.
Nic se nestalo, ale taky, byli jsme čtyři lidi z davu, opravdu velkého davu a i tak nám trvalo dlouho, než jsme se rozhoupali.

6 Amia Amia | Web | 12. january 2014 at 23:02 | React

Ps: Viděla jsem americké video také studující reakci lidí.
Poprvé, chlápek si večer pustil naplno hudbu plnou basů. Co deset minut na něj někdo přišel bušit, ať to ztiší.
Podruhé, ten samý chlápek ve stejném domě. Pustili sice jen nahrávku, ale zvenku to znělo jako doopravdy, plnou ženského křiku, naříkání, rozbíjení nádobí, třesku... Stejně hlasité jako ta hudba.
Nepřišel nikdo

7 Yima Yima | Email | Web | 21. january 2014 at 18:31 | React

Kvůli takovým věcem se hrozně bojím chodit ve tmě...
Ráda bych řekla, že bych pomohla. Ale nemohu to říct, protože co zmůže patnáctiletá holka proti dospělýmu chlápkovi? Nemohla bych k nim přijít a snažit se je od sebe odtrhnout. To bych taky mohla s tou paní odjet rovnou do nemocnice. Mohu ale s naprostou jistotou říct, že bych se sebrala, překonala svůj strach z cizích lidí a mluvení po telefonu a zavolala bych policii. To se odvíjí od jednoho zážitku...:
Když jsem byla v první třídě, přišla jsem domů a máma se ptala, co bylo ve škole. Řekla jsem, že se ten a ten prali (spíš větší mlátil menšího). Už si nepamatuji, kdo to byl. A ona se mě ptala, co jsem udělala já. Řekla jsem, že nic, že jsem jen seděla v lavici. Tenkrát mi řekla, že ten, kdo to neřekne a nepomůže, má na tom stejnou vinu jako ten, který bije. Vzala jsem si to k srdci. :)

8 bebs. bebs. | Web | 27. january 2014 at 21:19 | React

Je to smutné. I keď sama neviem, čo by som v takej situácii robila, sama by som mala obrovský strach, obzvlášť keby to bolo dajme tomu v noci.
No z dvadsiatich ľudí, do toho nejako zasiahli štyria. ŠTYRIA. A z tých štyroch len tí dvaja chalani reagovali tak, ako by mali reagovať všetci.
Myslím, že práve toto video ukazuje, akí sú dnes všetci sebeckí. Ako všetci myslia len na seba. Nehovorím, keby to boli dievčatá mladšie ako my, alebo potom až také babičky, čo ony proti takému chlapovi urobia. Veď by ešte ublížil im. Ale toto video ukazuje hlavne mužov, chlapov, ktorí by tomu mohli naozaj zabrániť a niečo urobiť.
Ja byť niektorým z týchto ľudí, hanbila by som sa. Hanbila.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement